Menu

Kram Smakowitości

Smak tradycji - tradycja smaku

Konfitura truskawkowa z prażonymi migdałami

kramsmakowitosci

miniaturatm_yt

Konfitura truskawkowa z prażonymi migdałami jest wyjątkowa. Pomimo tego, że migdały pozostają na dnie słoika przykryte konfiturą, ich smak i aromat obecny jest w całej konfiturze. A połączenie migdałów i truskawki to coś, do czego się wraca. 

Do zrobienia konfitury truskawkowej z prażonymi migdałami potrzeba będzie: dwa kilogramy truskawek, pół kilograma cukru i sok z połowy cytryny, kilka łyżek płatków migdałowych i likier migdałowy czyli amaretto. Do migdałów zawsze daję mniej cytryny niż do innych truskawkowych konfitur. Umyte i pokrojone w mniejsze kawałki truskawki łączymy z cukrem i sokiem cytrynowym, mieszamy i odstawiamy w miejsce, gdzie będą mogły postać kilka godzin, żeby podeszły sokiem. Następnie truskawki wkładamy na ogień i gotujemy aż się rozpadną. Wtedy konfiturę zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do wystygnięcia na całą noc. Następnego dnia wstawiamy na ogień i gotujemy do momentu, aż konfitura osiągnie odpowiednią konsystencję.

W międzyczasie zabieramy się za migdały. Płatki migdałów wsypujemy na suchą patelnię i prażymy. Kiedy zaczną zmieniać kolor na ciemniejszy, a nad patelnią unosić się będzie zapach migdałów, łyżką nakładamy niewielką warstwę płatków na dno przygotowanego do wlania konfitury słoika. Jeszcze gorące płatki zalewamy truskawkową konfiturą. Pod nakrętkę możemy dodać łyżkę likieru amaretto. Migdałowa nuta w konfiturze będzie jeszcze bardziej wyczuwalna. Słoiki odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do wystygnięcia. 

Konfitura potrzebuje odstać około trzech tygodni, żeby przejść zapachem migdałów od uprażonych, znajdujących się na dnie słoika płatków. Efekt smakowy zachwycił wielu :)

© Kram Smakowitości
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci